Açıkta Bırakılan Besinlere Dikkat!

Yaşa, açıkta bırakılan besinlerde mikrobun fazla ürediğini, bunun da bir çok hastalık riskini beraberinde getirdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu mikroplar başta mide olmak üzere ince ve bazen de kalın bağırsakta iltihap yapıyor. Bu organların salgılarını değiştiriyor, çalışma düzenini bozuyor. Bunun sonucunda iltihabi mide hastalıklarının gelişmesine sebep oluyor. Özellikle yazın açıkta bırakılan besinlere daha da dikkat etmeliyiz. Kışın 1 kez yıkıyorsak, yazın meyveleri 2 kez yıkamalıyız.”

Özellikle 40 yaşından sonra mide şikayetleri başladığında geçiştirmemek gerektiğini söyleyen Yaşa, şöyle devam etti:

“25-30 yaşlarında, genç hastalarda görülen şikayetler, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi nispeten daha çabuk tedavi edilebilen hastalıklardır. 40 yaşından sonra bu hastalıklara ilave olarak mide kanseri gibi hastalıklar da ilave olabiliyor. Dolayısıyla belli bir yaştan sonra bu şikayetler başladığında bunlarla beraber kansızlık, bulantı, kusma, kan kusma, kilo kaybı şikayetleri varsa mutlaka bir mide bağırsak hastalıkları uzmanına bu hastanın görünmesi gerekir. Mide hastalıklarının tümü tedavi edilebilir, ama kanserde geç kalınırsa hastalık diğer organlara yayılacağı için tedavi şansı azalabilir. 40 yaşından sonra hastanın mide şikayeti fazla da olsa, az da olsa doktora gitmesi gerekiyor. Eğer hastalarda sebepsiz yere kansızlık gelişiyorsa mutlaka önce midenin, sonra kalın bağırsakların araştırılması gerekiyor. Başka bir yerden kan kaybı yoksa ve kansızlığın sebebi bilinmiyorsa ilk taranması gereken mide ve kalın bağırsaktır. Bu hastaların önemli bir kısmında maalesef hiç bir şikayete sebep olmayan kanser yakalıyoruz.”

Bir Cevap Yazın