Tuzluklardan Uzak Durun

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hadi Yaşa, fazla tuz tüketiminin midenin en büyük düşmanı olduğunu söyledi.

Yaşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yiyeceğin tadına bakmadan tuz ekleme alışkanlıkları bulunduğunu, bunun doğru olmadığını söyledi.

Her sofrada mutlaka tuzluk bulunduğuna dikkati çeken Yaşa, “Fazla tuz yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına sebep olduğu zaten biliniyor. Ayrıca fazla tuz midede gastrit yapar. Gastrit sonradan mide kanserine dönüşebilir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren az tuzlu ya da tuzsuz yemeye alışılması gerekir. Sofradaki tuzluklardan mümkün oldukça uzak durulmalı” dedi.

Mide hastalıklarının çok yaygın görülen hastalıklar olduğunu belirten Yaşa, bazı basit zannedilen, çoğu insanda görülen ve gastrit diye bilinen, mide yanması, midede hazımsızlık, sebep yokken midede oluşan şişkinlik ve bu şişkinliğin geçmeyip, zamanla artmasının da mide kanserine sebep olabileceğini belirtti.

Bir Cevap Yazın